Město Milevsko uspořádalo k 97. výročí vzniku republiky slavnostní večer. Oslava se uskutečnila v milevském kině. Zprvu byly jisté obavy, zda bude dostatečná kapacita, když je v kině pohodlných 150 sedaček. Vše dopadlo dobře. Akce byla přístupná bez omezení, i když úřad rozeslal i pozvánky. Program moderovala Ivana Šimánková z Českého rozhlasu České Budějovice a k pohodě návštěvníků hrála čtyřčlenná jazzová kapela JazZÍKAspol.
Hlavní projev přednesl starosta města Ivan Radosta. Soustředil se na historická fakta od příprav vniku republiky od r. 1918 až po současnost. Projev byl vytříbený a bez zkreslování zásluh a přepisování dějinných faktů. Bez chvály současného stavu a pomlouvání minulosti v létech 1948 až 1989. Hlavním účelem oslavy výročí vzniku Československé republiky bylo připomenout si jeho význam a vyznamenat občany, které se významně zasloužily o rozvoj města a jeho propagaci ve světě. Město Milevsko, v zastoupení starosty, je ocenilo předáním stříbrných pamětních medailí. Pamětní medaile o průměru 50 mm má text CUM GRATIA MAGNA CIVITATIS, neboli S VELKÝM DÍKEM MĚSTA MILEVSKA. Pamětní medaile byla vydána k 830 létům od první písemné zmínky o Milevsku poprvé v r. 2014. Zatím ji obdrželo 11 osob a nyní byla předána dalším čtyřem: 1) Ludvíku Szingertovi, účastníku Slovenského národního povstání a vojákovi, který se Svobodovou armádou došel v květnu 1945 až do Prahy, 2) Ladislavu Jakimjukovi, dlouholetému veliteli sboru dobrovolných hasičů v Milevsku, 3) Jaroslavu Vodňanskému, hudebníkovi a dirigentovi orchestru Jihočeského divadla, 4) Ing. Stanislavu Kázeckému, bývalému generálnímu řediteli ZVVZ a.s. Milevsko. Následoval blok příjemných jazových skladeb určených vyznamenaným. Slavnostní večer byl zakončen malým občerstvením. Jako občan a zastupitel města vyjadřuji velké poděkování radě města za příjemnou a slavnostní atmosféru připomenutí si 97. výročí vzniku Československé republiky. Připomeňme si krátce nejvýznamnější okamžiky života jednoho z vyznamenaných Ludvíka Szingerta, diplomovaného technika, člena KSČM a Českého svazu bojovníků za svobodu, který s bojem za českou státnost a budování vlasti spojil celý život. Další podrobnosti zde V roce 1944 se zapojil do Slovenského národního povstání. Podrobnosti zde. V březnu roku 1945 vstoupil do řad prvního Československého armádního sboru, s nímž došel v květnu až do Prahy. Za odbojovou činnost byl v tento slavnostní okamžik již potřicátéprvé vyznamenán. Za všechny jmenujme Řád Slovenského národního povstání a celou řadou partyzánských, sovětských a českých vojenských vyznamenání. Aktivně, i přes svůj věk, pracuje v Českém svazu bojovníků za svobodu a zajímá se o společenské dění.
Sám vyznamenaný Ludvík Szingert po předání medaile zavzpomínal na svůj dosavadní život. Reagoval na slova starosty Ivana Radosty. „Všechno, co pan starosta říkal, můžu od prvního do posledního převyprávět osobně," uvedl. V dalším mimo jiné řekl, že při nuceném nasazení v Reichu poznal sílu české písničky. "Nikdy bych nevěřil, že průmyslováci dokáží tak hezky zpívat", uvedl. Je hezké, že jsem v občanském životě obdržel ocenění, komentoval na závěr převzetí pamětní medaile.