Z obsáhlé zprávy předkládané krajskou radní Ing. Hanou Tůmovou, Ph.D. (KSČM) je patrné, že od roku 2008 došlo k celé řadě nedodržení smluvních podmínek. Za všechny vyjímáme:
Aktivity pro dosažení čistější Orlické přehrady mají mnohem širší záběr a delší časový horizont než bylo záměrem podpory. Účelem bylo podpořit jenom vydělenou část aktivit, a to zpracování projektové dokumentace pro výstavbu ČOV a kanalizace a s tím spojené administrativní a koordinační agendy.
Z věcného vyhodnocení výsledků projektu je zřejmé, že přestože se z mimořádné dotace i z POV hradilo zpracování projektové dokumentace nezbytné pro podání žádostí do evropských (OPŽP) a dalších programů MZe na financování výstavby ČOV, byly nakonec postaveny pouze 2 ČOV a 2 jsou ve výstavbě. Některé obce, i přes zafinancování tuto dotaci nakonec odmítly a stavbu nerealizovaly.
SORP jako příjemce dotace a koordinátor procesu nezvládl řízení a nedodržoval ani vlastní závazky deklarované v žádosti o dotace. Ze struktury výdajů předložených v rámci vyúčtování projektu je zřejmé, že více jak ½ výdajů, tj. 2 510 130 Kč, byla vydána na zajištění administrativní, koordinační a organizační činnosti a na odměny!!! Z dokladů předložených identifikovala kontrola následující nedostatky:
Mandátní smlouvy byly uzavírány zpětně i na období, za které bylo fakturováno
před uzavřením smlouvy. Neobsahovaly přílohy definující rozsah a strukturu požadovaných činností – dodatečně na vyžádání kontroly byly tyto přílohy doloženy, přesto na jejich základě nebylo možné přesně specifikovat, jaké činnosti budou vykonávány a proplaceny v rámci projektu (u Mgr. Očáskové byly např. předloženy dvě přílohy č. 1 k mandátní smlouvě, každá s jiným obsahem).
Mandátní smlouvy byly uzavřeny na pevnou měsíční částku a schváleny Radou regionu SORP, přesto byly měsíčně vypláceny odměny vyšší (až několikanásobné) a během období realizace projektu v neustále narůstajících částkách, a to bez schválení Radou regionu SORP.
Faktury za služby na základě mandátních smluv obsahovaly protokoly o provedených pracích. Některé však nesouvisely s pořízením projektové dokumentace, ale s běžnou činností SORP, či přímo se stavbou ČOV v konkrétních obcích nebo jinými projekty nebo nebyly pro projekt nezbytné. Tyto výdaje byly posouzeny jako výdaje vynaložené nad rámec účelu poskytnuté dotace. Fakturovány byly dále výdaje na telefony a cestovní výlohy v paušálních částkách bez průkazných dokladů. Základem pro uznatelnost výdajů byla považována odměna za práci sjednaná v mandátní smlouvě, schválená Radou regionu SORP a dále přiměřená výše paušálních výdajů na telefony a cestovné. Fakturované částky převyšující sjednanou odměnu mandatáře byly vyhodnoceny jako neuznatelné.
Vykázané výdaje projektu dle dodavatelů služeb:
fi EKOEKO, s.r.o. (zpracování projektové dokumentace) 2 394 850 Kč
Mgr. Ivana Očásková (poradenství, konzultace, koordinace) 2 081 903 Kč
Ing. Miroslav Sládek (poradenství a konzultační činnost) 409 227 Kč
Mgr. Martina Nožinová (administrativa, organizace) 19 000 Kč
Celkem 4 904 980,- Kč
Konečné vyúčtování schválené Radou Jihočeského kraje usnesení
č. 1001/2015/RK-71 ze dne 24. 9. 2015:
Vykázané výdaje celkem: 4 904 980 Kč
Uznatelné výdaje: 3 408 811 Kč
Financovatelné z dotace (90 %): 3 067 932 Kč
Poskytnutá záloha na dotaci: 4 050 000 Kč
Vratka 982 068 Kč musí SORP vrátit do rozpočtu kraje.
Závěrem:
Jak je vidět Svazek obcí regionu Písecko pochybil. Je otázka nakolik nedbalostně, nebo úmyslně. V celé záležitosti bylo podáno trestní oznámení Policii ČR pro podezření z dotačního podvodu.