Písek KSČMFoto a videaF o t o g a l e r i e

Fotogalerie

V Písku uctili památku veteránů dne 11.11.2010

Den veteránů v Písku (11.11.2010)

Na vojenském hřbitově v Písku se ve čtvrtek  v 11.11 hodin uskutečnila vzpomínková akce u příležitosti  Dne veteránů. V tento den si připomínáme památku obětí válek bez rozdílu národností, náboženství a pohlaví  a proto také vzpomínáme  na 144 000 vojáků Rudé armády, 55 000 příslušníků rumunské armády a 350 vojáků americké osvobozující armády. Skláníme se i před obětmi francouzských, italských, jugoslávských, bulharských vojáků, ale i před oběťmi vojáků z dalších zemí, kteří se podíleli na osvobození naší vlasti.

Obětí válek uctila, mimo ostatních delegací, také delegace OV KSČM ve složení předseda Jiří Lejčar a Josef Kovařík.

 



projev předsedy čsbs zdeňka říhy
delegát za svp ačr dominik žbánek při jednání s josefem kovaříkem
delegace ov ksčm jiří lejčar a josef kovařík
den veteránů v písku
den veteránů v písku
den veteránů v písku
den veteránů v písku
den veteránů v písku
den veteránů v písku
den veteránů v písku
den veteránů v písku
delegace
den veteránů v písku
den veteránů v písku
den veteránů v písku
 

Projev ke Dni veteránů 11.11.2010 v 11.11 hod Vojenský hřbitov

 

Dámy a pánové, sestry a bratři, vážený pane starosto, místo starosto,  vážený pane senátore, vážení hosté

 

 Dovolte mi abych Vás v tuto historickou chvíli, kdy si připomínáme Den válečných veteránů přivítal na tomto vojenském hřbitově. Sešli jsme se zde,  abychom si společně na tomto místě, které je  spjato s vojenskou historií města Písku připomenuly 11. listopad  roku 1918, kdy bylo podepsáno příměří mezi státy dohody a státy německo – rakouské koalice a byla tak ukončena I. světová válka po dlouhých čtyřech letech od doby výstřelů v Sarajevu, které rozpoutali toto válečné peklo. Nyní  pár slov k historii tohoto hřbitova:

Zdejší vojenský hřbitov byl zřízen Městem Písek  na přelomu válečného roku  1914 až 1915 neboť  v důsledku válených  událostí nestačila kapacita  vojenského hřbitova u Sv. Václava.  V Písku jako posádkovém městě byli léčeni zranění z bojů , ale i internování zajatci. V roce 1915 zde byl vztyčen  a vysvěcen pietní kříž.  Následně  v roce 1917  byl na tomto hřbitově odhalen pomník genia,  jehož autorem byl  sochař  František Žemlička, voják 11. pěšího pluku. Vojenský hřbitov byl používán po celou dobu první světové  války. V roce 1922  zde byla postavena pietní kaple pro bohoslužby. V roce 1929  byly exhumovány ostatky   jihoslovanských vojáků a převezeny na ústřední pohřebiště do Mariánských Lázní. Po dobu druhé světové války byl vojenský hřbitov využíván pro padlé  a zemřelé německé vojáky, kteří se nacházeli na území správního obvodu Města Písku. V závěru II. světové války při bojích v jižních Čechách a  na Písecku zde byli pohřbení padlí sovětští vojáci.  Jejich ostatky pak byly  exhumovány v roce 1959 a pietně uloženy  na  Lesním hřbitově. Ostatky německých vojáků byly pak odvezeny v roce 1996.  Od šedesátých let minulého století byl vojenský hřbitov ve správě místní vojenské posádky. Hřbitov chátral, zarůstal  náletovými dřevinami,  spadlé větve polámaly kříže. Dílo zkázy dokonali sběrači kovů.  V roce 2004, kdy ve městě ukončila činnost vojenská posádka AČR převzaly správu hřbitova Městské služby Písek, které provedly základní údržbu a opravy.  Na základě účelové dotace Ministerstva obrany a za přispění Města Písku byl hřbitov v roce 2007 opraven a uveden do tohoto stavu, který vidíte. Písecký vojenský hřbitov se tak stal důstojným místem nejen odpočinku padlých vojáků a důstojným místem k oslavě Dne válečných veteránů v Písku, jehož tradici v loňském roce společně založili Město Písek, ZO ČSBS Písek, Společnost pro dobré soužití, Svaz vojáků z povolání, ale může se stát významným turistickým artefaktem města Písku, místem pro  výlety za historií a poznáním, neboť je otevřen a zpřístupněn celé veřejnosti. Děkuji Vám za pozornost.

 

Autor: Zdeněk Říha, místopředseda ZO ČSBS Písek

© KSČM 2003 - 2014. Všechna práva vyhrazena