OV KSČM P Í S E K

sídlo kscm

OV KSČM Písek, Žižkova třída 23/198,39701 Písek

tel: 382215101, 383835721

předseda: Jiří Lejčar

email: ovpisek@kscm.cz

Vratimov

NAVRCHOLU.cz

Písek KSČMHistorieK osvobození do 1945Na demarkační čáře Písek

Na demarkační čáře - Písek ( Mozaika událostí )

Na této stránce bedeme zveřejňovat denní události tak, jak jsme je zjistili z archivů, knihoven a rozhovorů s pamětníky.

Události 11. května 1945, pátek

(25.4.2010)

 

Ø   V době střetu partyzánů a Rudé armády s fašistickými jednotkami u Slivice postoupily jednotky 3.AA až k Čimelicím.

                            - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

·           Ve městě a okolí vznikaly velké tábory s civilními i vojenskými uprchlíky - shromažďovalo se i velké množství různých zbraní a munice. Kluci si nedali pokoj a došlo k několika vážným zraněním. Nevděčného úkolu velitele sběrných táborů se ujal legionář, pplk. Jan Vituj. Tábory byly zřízeny na fotbalovém hřišti ČASK, na vodním cvičišti a výstavišti, v Sokolovně s přilehlým cvičištěm. Hlavními sběrnými tábory pro německé a maďarské uprchlíky se staly Hřebčinec a Ptáčkovna. Zajatecký tábor byl vytvořen i v prostoru Oldřichovského cvičiště – zpočátku byl střežen americkými vojáky společně s našimi. V reálce se o příslušníky spřátelených národů staral Červený kříž.

·           Předseda RMNV si zavolal na radnici Otakara Peroutku, který byl zapojen do píseckého odboje. (Po vyhnání z pohraničí přišel do Písku a tady učil v dívčí měšťanské škole.) Pověřil ho vedením uprchlického tábora na vodním cvičišti. Jediná informace, kterou dostal, se týkala odběrových listů od zásobovacího úřadu a pokyn o složení potravinových dávek pro uprchlíky - příděly bez masa, bez vajec a bez másla. V táboře byly utábořeny tisíce německých uprchlíků. Peroutka si doma vzal synovu píšťalku a šel se ujmout funkce. Toho dne bylo v táboře utábořeno 4968 lidí, z toho 2758 dospělých, ostatní děti. Česká vojenská stráž s posilou čtyř dobrovolníků-civilistů čítala dohromady jen deset lidí. Asi dvacet lidí neněmeckých národností (Poláci, Francouzi, Italové) dal Peroutka převézt do budovy reálky, kde byli uprchlíci jiných národností soustředěni. Postupně zorganizoval činnost proviantního skladu, polní kuchyně pro přípravu teplé stravy, lékařskou ordinaci.

·           Čeští zrádci a kolaboranti byli za policejní asistence voděni na různé potřebné práce. Označeni byli na rukávech žlutými páskami. Němci byli povinni nosit pásky s nápisem Němec.

pátek

© KSČM 2003 - 2014. Všechna práva vyhrazena