OV KSČM P Í S E K

sídlo kscm

OV KSČM Písek, Žižkova třída 23/198,39701 Písek

tel: 382215101, 383835721

předseda: Jiří Lejčar

email: ovpisek@kscm.cz

Vratimov

NAVRCHOLU.cz

První máj – svátek práce, příležitost k pracovnímu, společenskému a mezigeneračnímu setkání

(2.5.2011)  

 

.PÍSEK - Prvomájového setkání v Písku se navzdory počasí zúčastnil velký počet účastníků.  Uskutečnilo se v duchu oslavy práce, lásky, solidarity a míru. Bylo zároveň místem vyjádření protestu proti sociálně drastickým návrhům vlády, protestem proti vládě korupčníků.

 

Nyní již nestačí jen slavit, chceme, aby zazněly aktivní protesty s dalšími občanskými organizacemi, především v rámci Spojenectví - Práce - Solidarity, neslo se areálem letního kina. Blíže Vám přiblížíme celkový průběh zde:. ( JK )

 

  

M á m e   t o h o   d o s t ! 

 

1. máj ve znamení protestu proti vládě. Občané žádají nové volby!

 

PRAHA – Navzdory prudkému rannímu ochlazení a dešti vyrazily včera tisíce komunistů a levicových aktivistů po celé ČR na tradiční oslavu Svátku práce. Na většině míst se prvomájová shromáždění změnila ve spontánní protest proti zkorumpované Nečasově vládě. Nejmohutnější manifestace se tradičně sešla na Křižíkově fontáně v Praze, kde promluvil i předseda ÚV KSČM Vojtěch Filip. I on podrobil pravicový kabinet nemilosrdné kritice a vyzval k boji za nové volby.

 

Filip pětitisícovému shromáždění zdůraznil, že bohužel již nestačí práci slavit, ale je třeba za ni bojovat, a to protestem proti vládě lhářů, korupčníků a mafiánů, kteří si práce neváží a uctívají jen modlu peněz. »První máj je oslavou práce. Nestačí však už jen slavit. Je třeba zahájit protesty proti této vládě. Proti těm, kteří si práce neváží, kteří převrátili hodnoty a majetek je jim více než hodnota práce,« řekl Filip.

 

Podle předsedy komunistické strany je lhostejné, že si vláda zajistila důvěru v parlamentu, protože důvěru občanů dávno ztratila. Již 80 procent Čechů je dnes proti vládě a propad důvěry zaznamenala i po vítězném hlasování o důvěře ve sněmovně. »A proč tomu tak je? Protože pro občany ČR nic nedělá,« řekl Filip, podle nějž si kabinet zajistil moc jen pro to, aby se mohl hádat o to, která státní zakázka připadne jaké podnikatelské skupině, tu navázané na ODS, tu na VV, tu na TOP 09.



»V ČR je situace velmi vážná, vláda byla totiž ustavena na nelegitimním základě,« řekl Filip a vysvětlil, že nelegitimita vlády plyne z toho, že neplní sliby, kterými si zajistila hlasy voličů. Jako příklad Filip uvedl předvolební halasení šéfa ODS Nečase, že nebude trpět korupci, následované povolebním krytím svého ministra Pavla Drobila namočeného do korupčního skandálu. Stejně Nečas pak postupoval v kauze Alexandra Vondry, který dokonce sedí ve Strakově akademii dodnes. Taková vláda podvodu a lži podle Filipa důvěru občanů mít nemůže.

 

Předseda ÚV KSČM rovněž připomněl prapodivný nákup bojových vozidel Iveco. Česká armáda zakoupila méně vybavené vozy než Slovensko a přitom dražší. »Je to normální? Ne, tato vláda nemá právo vládnout. Utrácejí vaše peníze a říkají vám, že si musíte utáhnout opasky. Jak dlouho si to občané ČR ještě nechají líbit?« ptal se včera Vojtěch Filip.

 

Ostře Filip kritizoval místopředsedu vlády Radka Johna i jeho stranu Věci veřejné. Za skandální Filip považuje, že Johnův nový úřad spotřebuje 25 milionů korun ročně v době, kdy vláda snižuje platy policistů, záchranářů či učitelů. »Ne, to nemůžeme dovolit!« apeloval Filip za mohutného potlesku zúčastněných. Vyzval také všechny, aby si vzpomněli na to, že Věci veřejné před volbami slibovaly zrušit zdravotnické poplatky a nakonec hlasovaly pro jejich zvýšení.

 

Nebezpečí je však ještě větší. Vládnoucí garnitura už nemá co rozprodávat, a tak se rozhodla rozkulačit sociální a zdravotní systém, varoval Filip. Tím ale překročila poslední mez. »To si nesmíme nechat líbit. Je třeba odejmout této vládě mandát v nových volbách,« prohlásil Filip a vyzval všechny komunisty a příznivce KSČM, aby se masově zapojili do protivládních protestů, které počínají 21. května demonstrací, již pořádají odbory. Klíčovým požadavkem protestů musejí být dle Filipa nové volby. Ty požaduje i nová petice, na níž se shodli představitelé Spojenectví Práce a Solidarity (SPaS) a kterou Vojtěch Filip včera na Křižíkově fontáně představil. »Jediným řešením jsou nové volby, pouhá demise vlády nic neřeší. Na formátu této sněmovny nelze ustavit funkční vládu, protože jsou v ní lidé, kteří zradili vlastní program,« vysvětlil Filip a uzavřel: »Je třeba jasně říct: Máme toho dost! Pojďme bojovat proti těm, kteří nás chtějí zbavit posledních zbytků svobody a důstojnosti!«

 

Celý projev Vojtěcha Filipa, jenž včera na Křižíkově fontáně představil i svou novou knihu Vždy jsem na straně obyčejných lidí, přinášíme na jiném místě dnešních Haló novin.

 

Lidé už začínají chápat nemravnost chování vlády

 

Na pražské prvomájové manifestaci, tradičně pořádané Pražskou radou KSČM, však vystoupili i jiní levicoví politici. Poslanec a stínový ministr financí KSČM Jiří Dolejš kritizoval hospodářskou politiku vlády. »Pravicoví politici hlásají, že čím nižší daně, tím více svobody. To je však omyl. Svobodou jsou také sociální práva. Navíc současná vláda snižuje daně jen těm majetným,« upozornil Dolejš na nemravnost pravicové politiky. Dolejš rovněž připomněl, že to vše se děje v situaci, kdy z republiky mizí každý rok 100 miliard korun podivnými transfery do zahraničí. Za velmi pozoruhodné Dolejš rovněž považuje, že pravicové vlády nedokázaly za 20 let například zjednodušit daňové přiznání, což by podnikatelům opravdu pomohlo. »Zrovna v tom bychom je ochotně podpořili,« řekl Dolejš.

 

Velmi nekompromisní projev přednesla i poslankyně KSČM Marta Semelová. Zdůraznila, že současná vláda spotřebovává veškerou svou energii pouze na dohazování kšeftů spřáteleným podnikatelům, na krytí svých vlastních afér a na odvádění pozornosti legislativními návrhy typu zákona o »třetím odboji«. »Takové paskvily uráží všechny poctivé a slušné lidi,« prohlásila Semelová.

 

Výsledek vládní krize je dle Semelové až směšný. »Kosmetické změny ve stylu, aby se vlk nažral a koza zůstala celá. Je to výsměch. Fraška, za kterou by se ani Kocourkov nemusel stydět,« uvedla Semelová, podle níž je cítit, že lidé už mají dost pokusů na sobě samých. Už začínají chápat nemravnost vládního konání, kdy jsou vytahovány peníze z kapes těch, kteří už nemají kde brát, a stále více lidí je zaháněno do náručí lichvářů, aby si uchovali naději na aspoň trochu důstojný život. »Lidem už dochází trpělivost. Cítíme to a podporujeme protesty, které připravují odbory. Odmítáme zdravotnické poplatky, krácení sociálních dávek, školné, důchodovou reformu, která ožebračí seniory. Vláda Petra Nečase škodí této zemi!« provolala Semelová a sklidila bouřlivý potlesk.

 

Pražskou manifestaci pozdravil i europoslanec KSČM Vladimír Remek, který uvedl, že právě na 1. máje, který je svátkem nejen práce, ale i míru, vzpomíná na svůj let do vesmíru před 33 lety. »Vzpomínám, jak ostře jsem si tehdy při pohledu na modrou planetu uvědomil, že nevidím žádné hranice mezi státy, a jak to na mne zapůsobilo,« zavzpomínal první čs. kosmonaut.

 

SPaS je spojení sil

 

Na pražské Výstaviště dorazili ovšem i pražští politici KSČM. Zastupitel hlavního města Lubomír Ledl (SDS) si pochvaloval, že konečně i v Praze se začíná dít něco podstatného, neboť právě zde se nejvíce rozjela činnost SPaS. »Jde o spojení sil, kterým se nelíbí, co s námi dělá pan Nečas, a které si přejí, aby padla vláda a byly nové volby,« připomněl Ledl chvályhodnou iniciativu, jejíž mluvčí Milan Neubert přišel pražskou demonstraci také pozdravit. Podobně jako celá řada dalších hostů, mezi nimi například chargé d‘affaires Kubánské republiky Nelson Tamayo, chargé d‘affaires Bolívarovské republiky Venezuela Victor Hernandez či 1. rada Velvyslanectví KLDR Kim Jong-nam.

 

K účastníkům promluvili i zastupitelé KSČM v jednotlivých pražských částech Dagmar Gušlbauerová, Miroslava Moučková, Milan Macek, Jaromír Petelík a Karel Hošek. Většinou zdůraznili, že místní politiky KSČM čeká tuhá bitva s pravicí o snesitelné nájemné a vytvoření sociálního bydlení.

 

Shromáždění, tradičně zahájené Písní práce a zakončené Internacionálou, se pokusil narušit známý posedlý důchodce Jan Šinágl, který se tentokrát rozhodl dát své politické preference najevo jasněji než obvykle, vtrhl během Filipova projevu na pódium a začal mávat nacistickým praporem s hákovým křížem. Za mohutného pískotu a výkřiků »Smrt fašismu!« byl vyveden policií.

 Zdroj: Halonoviny.cz, Autor: ste

© KSČM 2003 - 2014. Všechna práva vyhrazena