Stanovisko Spojenectví Práce a Solidarity k hrozící nestabilitě eurozóny
»Strašení Řeckem« je dnes bezpochyby jedním z oblíbených hesel, kterým se pravicové strany snaží vysvětlit svůj tlak na likvidaci sociálního státu. Právě toho sociálního státu, který byl dlouhá léta v Evropě garantem společenské solidarity, sociálních jistot a také zárukou toho, že uplynulých 65 let od skončení světové války velká část Evropy mohla prožít v míru.
Jaké je řešení pro Řecko?
Prvním krokem řešení pro Řecko je odpustit minimálně dvě třetiny jeho dluhu. Tyto dluhy musejí být anulovány, a to i bez ohledu na to, že zrušení těchto dluhů dopadne do bilance bank v západní Evropě. Nejde o žádný dramatický dopad – řecké dluhy ve výši 250 mld. euro představují sotva 2 % z celkového HDP všech zemí EU.
Druhým krokem pak musí být rozsáhlý balík pomoci řecké ekonomice v tom, aby byla posílena její produkční schopnost. Musí se vytvořit nové výrobní konkurenceschopné kapacity. Ekonomika Řecka nemůže spočívat jen na tom, že bude základnou pro turistiku zbytku EU.
EU se musí zasadit o to, aby diktát tzv. ratingových agentur skončil. Nelze dál pokračovat v praxi podněcované finančními kruhy a záměrně vyvolávající spekulační nájezdy finančního kapitálu na ekonomiky jednotlivých zemí.
Konečně je nutno jednat rychle a přestat dále otálet s řešením, které je stále očividnější. Právě otálení s řešením odpisu řeckých dluhů jen protahuje současnou krizi a tato neschopnost k akci nevyhnutelně pobízí k dalším spekulačním nájezdům na ostatní země EU. Právě neschopnost bruselské byrokracie dohodnout se ke společné a rázné akci je také důvodem k podlamování důvěry občanů v EU.
Neschopnost EU k akci na záchranu Řecka a ostatních zemí může zvrátit celý integrační proces a uvrhnout Evropu do chaosu.
Je svrchovaný čas jednat…
Celý text ZDE:
SPaS 12. července 2011