»Korupce: diagnóza, terapie a prevence« –téma dalšího ze seminářů pro veřejnost z cyklu připravovaného Koordinační radou Spojenectví Práce a Solidarity (SPaS).
Téma, jež se stalo součástí našeho každodenního slovníku, přilákalo do Domu odborových svazů v Praze řadu zájemců.
Přednášející Ivan David, mluvčí Evropské levicové platformy ČSSD a bývalý ministr zdravotnictví, zasadil problematiku do teoretického rámce a osvětlil ji z historického hlediska. Pro příklady si často sáhl do svých zkušeností lékaře-psychiatra či dlouholetého manažera ve zdravotnictví.
Co je to korupce? V užším pojetí dávání a přijímání úplatku (corruptio - rozklad, corrumpere - kazit). Jev je však třeba podle Davida pojímat šířeji, třeba jako získávání neoprávněného prospěchu nebo neoprávněné působení neprospěchu. Přednášející provedl výčet forem korupce:
- úplatek,
- vydírání,
- výpalné,
- neúměrná cena - lichva,
- charita,
- nepotismus
a specifikoval oblasti, kde se vyskytuje.
Hovořil též o jevu, kdy jedinci, odmítající se podílet na korupci, bývají vyobcováni ze společnosti, nebo čelí šikaně.
Nejvíce jsou korupcí zasaženy diktatury, fenomén se vyskytuje však i ve formálních demokraciích s formálními demokratickými procedurami bez společenské kontroly.
Účinnou hráz proti korupci vidí v zavedení přesně definovaných zákonných nároků. „Deregulace ničí normy, je nahrazována charitou, na kterou není právní nárok, ačkoli je poskytována často z celospolečenských zdrojů,“ uvedl.
Vybráno z článku Moniky Hoření, Halo noviny, 3.3.2012)
Z Wikipedie:
Nepotismus (z lat. nepos = synovec) označuje systém obsazování funkcí, v němž jsou preferováni příbuzní (ev. obecněji přátelé či další – např. obchodně – spřízněné osoby) proti ostatním, nezřídka lépe kvalifikovaným kandidátům. Nepotismus je formou protekce.