Jednání zastupitelů se uskutečnilo ve čtvrtek 20. prosince 2012 od 10,00 hod. Dalo se dost dobře očekávat, že jednání naruší skupina studentů a různých nespokojenců. Jednací sál a prostory galerie určené pro veřejnost jsou dobře označené a tak jsem zaujal místo asi jednu hodinu před vlastním jednáním.
Byl jsem překvapen, část míst byla již obsazena evidentně studenty. Přítomen byl Dominik Hořejší ( zástupce studentů ) s několika dalšími studenty. Postupně se dostavovali další, ale jejich počet nepřesáhl odhadem patnáct. Podivil jsem se, to jsem nečekal, neboť jsem předpokládal, že budou studovat. Do druhé části galerie došla později skupina dalších studentů pod vedením učitele Šimona Hellera. Přišla pozdě a tak se také musela spokojit se zadními místy galerie a místy ke stání. Na studenty se napojili čtyři tzv. studenti z minulé doby v kvazi stejnokrojích lidových "milic". Jako iniciátor této skupiny se hlásil jeden z nich Radan Běhoun.
Jednání zastupitelstva začalo běžnou procedurou. Při schvalování programu zastupitel a také senátor Tomáš Jirsa ( ODS ) navrhl doplnit program o bod "Protesty studentů" a přednesl i návrh usnesení ke schválení. Ve svém vystoupení také ujistil, že on studenty osobně nezná, nestýká se s nimi, ač mu to někteří předhazují. Vybavil jsem si situaci, kdy těsně před zahájením jednání obešel na důkaz přátelství všechny zastupitele za ČSSD a KSČM, osobně se s nimi podáním ruky pozdravil. Myšlenku o jistém alpinismu jsem rychle, ale nedokonale zaplašil. Stále a stále jsem si opakoval proč to formální divadlo, neboť jsem to opravdu za divadlo považoval. Nyní jsem to pochopil. Napadly mě různé myšlenky např. o smějícím se farizeji a nepoctivosti, atd. Jinak se o průběh jednání moc nezajímal, četl noviny, telefonoval atd., což dokládá i přiložená fotografie.
Deset sekund zviditelnění.
Čtyřka "milicí" se za podpory dalších jednotlivců "zviditelnila". Třikrát zakřičeli " Ať žije soudruh Zimola …"! Zcela zjevně nebyli dost domluveni s ostatními studenty.Ti byli rychlým pokynem ke skandování zaskočeni a nestihli se včas připojit. Hejtmanem Zimolou byli poučeni o tom, že když budou dále rušit průběh zasedání, mohou být z galerie veřejnosti vyvedeni. To jsem uvítal a považuji to za správné. Tento protest nebyl demokratickým vyjádřením jiného názoru. Minimálně to byla velká nevychovanost. Ihned nastal klid. Na tuto akci a na návrh Tomáše Jirsy v diskusi velmi dobře zareagoval Petr Braný ( KSČM ). Slušně a kultivovaně odmítl protesty studentů a pseudoargumenty Tomáše Jirsy. Mimo jiné je také odkázal na konkrétní kapitoly evropské historie k dostudování. Pak by možná měli i jiný názor na to co nyní dělají. Bod programu navrhovaný Tomášem Jirsou nebyl schválen. Uvítal jsem to, neboť tento bod programu by zcela jistě časově protáhl jednání a řešil by jen vztahové, názorové a ideologické problémy.
Obstrukce
Za zmínku také stojí obstrukce prováděné Lubošem Průšou ( Jihočeši 2012 ). K obstrukcím využil každou možnost, např. při schvalování programu a jeho doplnění, při schvalování složení výborů a komisí atd. Docela jsem ho v jisté chvíli i politoval, neboť jako právník byl několikrát usvědčen z účelovosti výkladu práva. Evidentně mu nešlo o kvalitu a odbornost hlasovací procedury. Jako sláma z bot z jeho vystupování čišel úmysl vyvolat chaos a nepřehlednost a získat argument, že levicová koalice nic neumí a je bez pravice bezradná.
Jednání krajského zastupitelstva na mě udělalo celkem pozitivní dojem. Byly schváleny všechny rozhodující dokumenty potřebné k činnosti úřadu a kraje jako samosprávného celku. Zvolená koalice nakročila k plnění levicového programu, jeví se jako kompaktní a jednotná. Hejtman Jiří Zimola byl na jednání připraven, řídil jednání s přehledem, vedl jej věcně a konkrétně.