Úvodem:
Písečtí občané vyjadřují v poslední době značnou nejistotu. Ta se týká plánovaného referenda, jeho podstatě, termínu a předkládané hlavní otázce. To prozatím v Písku neznáme. Problematika plaveckého stadionu rozděluje občany města a okolí již několik let. Čím více se blíží termín referenda, tím více se vynořují dodatečné otázky a nejistota. O co vlastně jde, bude investice ve výši 200 mil. Kč konečná?
O co jde?
Formálně jde o spor výběru jiné lokality umístnění plaveckého bazénu. Konkrétně spor zasahuje do mnoha oblastí společenského života v Písku, ale ve skutečnosti jde o spor zástupný. Jde o politický spor jednotlivců z nynější opozice a na ni navázaných lobistických skupin, proti koalici. Jako vždy je do sporu zatažena část občanů.
Z finančního hlediska jde o investici města ve výši 194 milionů Kč bez DPH, s DPH 232,- mil. Kč. Tato částka se však může navýšit až o 50 mil. Kč při změně lokality.
Z ekonomického a podnikatelského hlediska pak o tom, kdo bude na této investici profitovat jako zhotovitel díla, nebo komu z architektů se zbytní ego při novém výběru vítězného architektonického návrhu při rozhodnutí o jiné lokalitě.
Z politického hlediska pak, které skupiny městských politiků, nebo občanů rozhodnou a komu pak zadají zakázku na zhotovení díla.
Lokalitu a vybavenost nového plaveckého stadionu v Písku posuzovali a rozhodovali zastupitelé opakovaně. První diskuse, úvahy a rozhovory započaly již před 10 lety. Konkrétní reálné projektování a mnohá rozhodování trvají 6 let. Naposledy dne 28.4.2011, usnesení č. 119/11, kdy byla také zadána informativní studie. Následným opakovaným usnesením ze dne 29.3.2012, č. 54/12 zastupitelstvo změnilo původní usnesení a určilo k realizaci variantu č.1. Tato varianta počítá se stávající lokalitou pod hradbami, s demolicí stávajícího a výstavbou nového bazénu.
Proč referendum
S vybranou lokalitou nesouhlasí část občanů vedených architekty. Podle nich by areál měl stát jinde, neboť by zde narušoval panorama historického jádra města. Skupina architektů iniciovala petici a s podporou necelých 1600 občanů si vynutila referendum o novém umístnění plaveckého bazénu do jiné lokality. Jsou diskutovány např. lokality: Výstaviště, pozemek pod VOŠL a SLŠ Písek, zahrada Městské služby Písek, s.r.o., lokalita nad Teplárnou Písek a.s., plocha u supermarketu Billa, areál JITEX a.s. a bývalý vojenský autopark.
Referendum je však závazné, náklady se odhadují dle stanoviska Ministerstva vnitra ČR do 350 000,- Kč. a město se jeho výsledkem musí řídit. Jeho termím byl zatím stanoven na dobu prezidenských voleb v lednu 2013. V hlasování budou občané odpovídat na hlavní otázku:
Jste pro přemístnění plaveckého stadionu ( akvaparku ) v Písku ze stávající lokality pod historickými městskými hradbami na jiné místo a po dobu výstavby nového zachování provozu v plaveckého bazénu stávajícím?
Podle starosty Ondřeje Veselého by však přesun stavby znamenal prodražení o 30 - 50 milionů Kč: Město by na novém místě muselo vykoupit pozemky, což by náklady samozřejmě zvedlo.
Stanovisko KSČM
a) Okresní organizace KSČM je toho názoru, že výběr lokality, vybavenost nového bazénu, obslužnost a celkové technologické vybavení bylo opakovaně a odpovědně zastupiteli provedeno, naposledy usnesením ze dne 29.3.2012, č. 54/12. Z finančního hlediska byla vybrána kompromisní střední úsporná varianta č.1, která je pro další desetiletí všestranně efektivní. Změnou lokality by došlo k finančnímu navýšení nákladů až o 50 mil. Kč a odsunutí zahájení výstavby o několik let.
b) Současný bazén byl dokončen v roce 1982 a postaven byl v akci Z. Jsme toho názoru, že dále bezpečně provozovat starý plavecký bazén již nelze. Současný provoz není efektivní, technologické zařízení je stářím poruchové a provoz není pro návštěvníky zcela bezpečný.
c) Doporučujeme neměnit vybranou lokalitu, bazén ponechat na stávajícím místě pod hradbami.