Písek KSČMSPaSK posílení historické paměti

Různé články a stanoviska

Písek, Lesní hřbitov: Den válečných veteránů a obětí válek nejsou zapomenuty

Zdeněk Říha moderuje slavnostní akt (11.11.2013)

Město Písek, Armáda ČR, Český svaz bojovníků za svobodu, Svaz vojáků z povolání AČR ( SVP ) a Společnost pro dobré soužití uspořádaly vzpomínkovou akci u příležitosti oslav Dne veteránů, která se konala   v pondělí 11. listopadu 2013 v 11:00 hodin tentokrát mimořádně na Lesním hřbitově. Účastníci pietního aktu  uctili oběti a osobní hrdinství českých účastníků válečných konfliktů. Pietní akt moderoval Zdeněk Říha-místopředseda ČSBS. S projevy vystoupili Jiří Prášek, historik a ředitel Prácheňského muzea, Ondřej Veselý-starosta města Písku, Jaroslav Pospíšil- za SVP a Společnost pro dobré soužití.



Tradice 11.listopadu je spojována s podpisem příměří na západní frontě v roce 1918. První světová válka s sebou přinesla do té doby nevídané ztráty na lidských životech a všeobecnou destrukci, a je proto pochopitelné, že si mnohé země zvolily právě datum příměří k připomenutí svých padlých. Symbolem Dne veteránů se stal květ vlčího máku. V ČR žije 1 195 veteránů z druhé světové války. K veteránům ze známých konfliktů se řadí například i vojenští pozorovatelé, kteří byli nasazeni v misích s mandátem OSN a OBSE po celém světě. Také tito veteráni působili často ve složitých podmínkách a byli vystaveni obrovskému nebezpečí. Ani oni nesmí být opomenuti.

V novodobé historii národa po roce 1990 eviduje ministerstvo obrany také přes 12 tisíc vojáků - veteránů, kteří působili v různých zahraničních válkách po boku armád USA a NATO za finanční odměnu a často bez mandátu OSN.  Vysvětlovat přínos nasazení vojáků do těchto mezinárodních operací veřejnosti je však složité a jejich  plné docenění českou veřejností je problematické.

Památku válečných veteránů a obětí válek uctili:

- vnuk armádního generála Bílého-vrchního velitele odbojové organizace Obrana národa, jehož pamětní deska je umístněna na vojenském hřbitově

- delegace základní organizace Českého svazu bojovníků za svobodu ( ČSBS ) pod vedením její předsedkyně Ireny Hrbáčkové

- delegace OV KSČM pod vedením Jiřího Lejčara

- delegace města Písku pod vedením starosty Ondřeje Veselého

- delegace AČR, SVP, Společnost pro dobré soužití a vojenských důchodců pod vedením Jaroslava Pospíšila a Josefa  Jonáka

- žáci píseckých základních škol T.G. Masaryka, Edvarda Beneše a Josefa Kajetána Tyla

- občané města Písku a blízkého okolí.

Pro představu - krutosti válek

Obětí: 1. SV:
- zúčastnilo se jí 28 států a více než 65 miliónů vojáků
- 10 miliónů mrtvých a 22 miliónů zraněných (největší počet padlých měli Němci, Rusové a Francouzi, největší procento obětí Srbové a Černohorci)
- první použití chemických zbraní (Němci v bitvě u Ypres)
- bída obyvatelstva (zavedení přídělového hospodářství x vznik černého trhu, bohatnutí spekulantů)

2. světová válka

Zúčastnilo se jí 64 zemí se dvěma miliardami lidí (80 % lidstva). Na ploše 22 miliónů km2 bojovalo 110 milionů vojáků. Ztráty zůstanou navždy hanbou civilizace: 43.423.726 mrtvých — s výhradou, že toto číslo je nepřesné, je jen spodní hranicí odhadu ztrát na životech. Přesná čísla — ani o počtu raněných a zajatých — nejsou známa. Mechanické prostředky a lidské možnosti nebyly schopny postihnout tuto statistiku. Proti 1. světové válce se počet mrtvých zvýšil pětkrát a z oněch 110 miliónů bojujících činí 31 procent.

Připočteme-li pravděpodobný odhad ztrát a raněných, dojdeme k číslu 75 %.

 

autor: jk
© KSČM 2003 - 2014. Všechna práva vyhrazena