Písek KSČMNaši lidé po volbáchEurovolby 2014

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční 23. a 24. května 2014

Chceme Evropu pro lidi!

. (22.5.2014)

V pátek ve 14 hodin se po celé České republice otevřou volební místnosti a Češi vyberou 21 svých zástupců v Evropském parlamentu. Volby se konají ve stínu ukrajinské krize, a to jim dodává specifickou váhu: rozhoduje se v nich opravdu o budoucnosti Evropy.



O největší krizi v poválečné Evropě, ukrajinském dramatu, se v předvolební kampani mnoho nediskutovalo. KSČM se jako jediná ze stran nebála o tomto tématu před volbami hovořit a zastávat stanoviska, která nevyhovují zájmům USA. Ostatní strany buď takticky mlčely, jako Babišovo ANO (čímž se snažilo zajistit si volební úspěch), nebo se zcela zesměšnily, jako TOP 09 a ČSSD, která svého »majdanského« ministra zahraničí bude nejspíše muset uklidit do Bruselu, natolik se v očích vlastních spolustraníků a levicových voličů kompromitoval.

 

Jen komunisté říkají celou dobu otevřeně: na Ukrajině se chopili moci fašisté, a pokud se s nimi Evropa spojí, stane se fašistickou i ona. »Brutalita majdanské vlády vůči vlastním občanům nepřestává. Turčynov a Jaceňuk jsou jako Jekyll a Hyde. Pro Západ se tváří smířlivě a demokraticky, ve své zemi pokračují v násilí páchaném na obyvatelstvu. Mí ukrajinští přátelé mi říkají, že nemám tamější dění podceňovat. Mrtvých prý nejsou stovky, ale tisíce, a každý den přibývají další. A u nás se fašistoidní sebrance vytváří demokratická fasáda,« řekl Haló novinám Miloslav Ransdorf, který se na kandidátce KSČM nachází na čtvrtém místě.

 

Proti pravicovému extremismu

 

Fašistické nebezpečí však není jen před (otevřenými) branami Evropy. Prapodivné síly zdvihají hlavu i ve starých členských státech. Jako první začali již včera volit Nizozemci, po nich se připojili Britové. V obou zemích jsou hlavními favority na vítězství euroskeptické a krajně pravicové strany. Také ve Francii jsou favority nacionalisté z Národní fronty, kteří by mohli získat až 23 procent hlasů. To je podle dvojky komunistické kandidátky Jiřího Maštálky nebezpečné pro budoucnost Evropy a jde o velký motiv k tomu jít volit. »Jestli nechceme, aby pravicoví extremisté ovládli Evropský parlament, musíme to prostě dát najevo. Čtyři sta milionů obyvatel Unie si přece nemůže nechat vnutit názory extremistické menšiny jenom proto, že projeví netečnost a nezájem o volby,« řekl Maštálka.

 

I v České republice se radikálně euroskeptický proud etabloval: protievropskou rétorikou se snaží odvrátit svůj zánik ODS. Svou kampaň postavila na boji za nepřijetí eura. Velké téma se jim však z eura udělat nepodařilo a pádu ODS tak zřejmě nezabrání. Trojka na kandidátce KSČM Jaromír Kohlíček je tomu rád. Euro totiž není projekt, který je třeba zničit – je třeba ho zachránit. »Euro je úspěšným projektem, a pokud se podaří základní problémy tohoto projektu vyřešit, může euro nahradit dolar v řadě jeho funkcí,« řekl Kohlíček, podle nějž bude léčení chorob eura hlavním tématem následujícího volebního období Evropského parlamentu. Pokud by ho však ovládly síly, které chtějí euro jen destruovat, Evropa by utrpěla další ze svých porážek. 

 

Kampaň ODS naprázdno

 

Kampaň ODS vyznívá naprázdno ovšem i z jiného důvodu: média v posledních dnech připomněla některá děsivá fakta z kauzy Nečas-Nagyová: kmotři ODS byli kousek od úplného ovládnutí českého státu. Vytvořili klasickou mafii, která plně srostla s politickou pravicí. V nedávné době skrze nastrčenou »femme fatale« tato mafie dokonce vodila premiéra země jako loutku. Podle Ransdorfa je obrovskou drzostí, že si troufá říkat, kam by měla Česká republika a Evropa směřovat, strana, která má na triku ekonomickou katastrofu 90. let. Připomněl, že v procesu privatizace byla rozkradena nejméně jedna třetina národního majetku.

 

»Takzvaní reformátoři vědomě nechali zemi rozkrást v naději, že tím vytvoří novou vrstvu bohatých, která bude oporou režimu. Tato vrstvička skutečně vznikla, ale místo opory státu se stala mafií, která nakonec ovládala politiku,« popsal děsivý příběh uplynulých 25 let Ransdorf a dodal: »Teprve teď snad máme šanci to napravit. I v evropských volbách. Protože jenom KSČM byla důslednou oponentní silou této ekonomické katastrofy. Jenom KSČM přišla s vlastní variantou ekonomické reformy, jejíž podstatné části by se daly uplatnit i dnes. A nejsou ani v rozporu s principy a politikami EU,« řekl.

 

Výsledky až v neděli

 

Evropské volby se konají po celé Evropské unii. Více než 380 milionů Evropanů z 28 zemí vybere celkem 751 nových europoslanců. Volební místnosti v ČR se uzavřou tradičně v sobotu ve 14 hodin. Celé volby skončí v neděli 25. května ve 23 hodin, kdy se začnou zveřejňovat výsledky.

 

Od roku 1979, kdy se konaly první přímé volby do Evropského parlamentu, neustále klesá volební účast. V roce 2009 byla 43 procent a letos se očekává okolo čtyřiceti procent.

 

autor: ste
zdroj: ihalo.cz
© KSČM 2003 - 2014. Všechna práva vyhrazena