OV KSČM Písek, Žižkova třída 23/198,39701 Písek
tel: 382215101, 383835721
předseda: Jiří Lejčar
email: ovpisek@kscm.cz
Před parlamentními prázdninami je možnost dílčím způsobem hodnotit úroveň práce poslanců. Sdružení KohoVolit.eu hodnotilo docházku a hlasování poslanců v poslanecké sněmovně. V tomto hodnocení se nejlépe umístnili poslanci KSČM s 90 % účastí, z nich se o třetí a čtvrté místo dělí s docházkou 98 % jihočeská poslankyně Alena Nohavová s poslancem Jiřím Valentou z plzeňského kraje.
Ono nejde jen o formální vyjádření docházky a účasti na hlasování. To jistě nemusí plnohodnotně vypovídat o skutečné pracovitosti v komisích a výborech poslanecké sněmovny. Pokud jde o jihočeskou poslankyni Alenu Nohavovou, aktivně se podílí na práci v celém spektru zákonodárné činnosti poslanecké sněmovny. Například byla vylosována a přednesla čtyři ústní interpelace. Na další připravené interpelace nebyla vylosována.
Jaké to byly interpelace?
Dne 13. 2. 2014. V duchu "jihočeského" volebního programu usilovala o zlepšení a nápravu v dopravní obslužnosti na jihu Čech a urychlení dostavby dálnice D3.
Dne 13. 2. 2014. Interpelací v oblasti lázeňství navrhovala změny v indikačním seznamu a opětovné zařazení a poskytování lázeňské péče u některých druhů nemocí, které byly z tohoto seznamu vyřazeny.
Dne 20. 3. 2014. Vystoupila s interpelací k zabezpečení stomatologické péče v některých, převážně příhraničních, oblastech. Na jedné straně lékaři končící svou praxi nemají za sebe nástupce a tím se část našich spoluobčanů ocitá bez svého stomatologa. Na druhé straně v německém či česko-rakouském pohraničí rostou stomatologické ordinace jako houby po dešti, ale bohužel české pacienty tito čeští lékaři na českém území neošetřují. Zahraniční klientela je pro ně výhodnější, uvádí se mimo jiné v interpelaci.
Dne 15. 5. 2014. Interpelace podaná ve věci tzv. církevních restitucí se zabývala možnou nezákonností závazného metodického pokynu ministerstva zemědělství směřujícího ke zrychlení vydávání žádaného majetku církvím, bez dodržení zákonných postupů. Je pan Jurečka, ministr zemědělství, skutečným nestranným vykonavatelem restitucí?, uvádí se dál.
Dále byl poslankyní Nohavovou podán pozměňovací návrh zákona O poskytování péče o dítě v dětské skupině. Bohužel nebyl přijat. Podstatou pozměňovacího návrhu bylo neohrozit předškolní vzdělávání dětí, nepřipustit do tohoto vzdělávání byznys a časově omezit působnost zákona na 3 roky, to je do doby než podle odborníků odezní populační křivka.
Jiné souvislosti.
Analýza sdružení KohoVolit.eu odhalila však i závažnější neřešené problémy. Do popředí vystupuje nízká docházka při kumulaci funkcí ministrů, poslanců atd. Jistě nedávali voliči hlas takovému poslanci, který se jednání sněmovny téměř nezúčastňuje. Proč neuvolní místo svému náhradníkovi, aby ten realizoval volební program za který byl zvolen? Jak takový poslanec uplatňuje vůli voličů v zákonodárném sboru? Tak na to není zatím jednotný názor. KSČM problém navrhuje řešit např. tzv. klouzavým mandátem.
Pokud jde o účast poslanců jednotlivých stran v parlamentu a hlasování, KSČM si vede nejlépe již řadu let, uvádí KohoVolit.eu. Své poslanecké povinnosti plní dokonce lépe než ti, co před volbami prohlašovali, jak budou makat, viz ANO. Hnutí ANO má průměrnou účast a hlasování pouze 80%. Nejmenší účast vykazuje ODS, jen 71%.
Zdroj:
http://kohovolit.eu/wp/kamil/barchart.html