OV KSČM Písek, Žižkova třída 23/198,39701 Písek
tel: 382215101, 383835721
předseda: Jiří Lejčar
email: ovpisek@kscm.cz
Dne 6. května 2015 v 17,00 hod. se uskutečnila Na Štychu vzpomínková akce k 70. výročí převzetí kapitulace německé posádky v Písku. Za město Písek se zúčastnili místostarosta města Jiří Hořánek a člen rady města Tomáš Franců, za spolek Buddies jeho zakladatel Richard Praus a Roman Drašnar, který také vzpomínkovou akci moderoval a další hosté. S projevem vystoupil a dobové události připomněl Jindřich Prach. Mezi zástupci dalších spolků a ostatních organizací nechyběli ani zástupci OV KSČM Karel Vodička a Josef Kovařík, kteří jako ostatní, uctili významný den položením květin.
Připomeňme si nyní dobové události tak, jak je zaznamenaly kroniky:
Toho dne ( 6.5.1945 ) před sedmdesáti lety, v 14.15 projela Strakonicemi první motorizovaná jednotka americké armády a za necelou hodinu již bylo město obsazeno. Chtěli zde přenocovat, a proto se za městem zastavilo 120 tanků a dál nejely. Z Písku byli ihned vysláni do Strakonic parlamentáři a odejel i předseda Okresního revolučního národního výboru Ladislav Komorád. Mezi parlamentáři byl i Čechoameričan Ing. Bůžek, který se osvědčil jako tlumočník.
Kapitulace:
Na křižovatce na Nové Hospodě hlídkovala průzkumná hlídka o síle 13 vozidel, pod velením amerického kpt. J. A. Havense. K němu odjela delegace městského a okresního národního výboru. V průběhu rozhovorů byly domluveny podmínky kapitulace německé posádky v Písku. Samotný podpis kapitulace německé písecké posádky se potom konal v zátočině za školním statkem Dobešice u přejezdu železniční trati. Za Američany byl přítomen velitel průzkumné squadrony kpt. Kermit Bernard, za německou posádku hejtman Kreuz pro kterého to byla očividně úleva, za písecké pověřence Tomáš Trávníček, Jaroslav Komárek, Ing. František Bůžek a plk. Poklop. Německá posádka dostala za úkol se do 23. hodiny připravit v kasárnách k odchodu.
V odpoledních a večerních hodinách se k Písku stahovaly další německé jednotky z okolí Červené, od Záhoří. Za Ptáčkovnou stála několikatisícová armáda složená ze skupin Wehrmachtu i jednotek SS. Zaujaly bojová postavení, ale jednotné velení neměly, ale to situaci ve městě neuklidnilo. Přímo do města ještě před 20. hodinou přijelo dalších 20 aut asi s 200 ozbrojenými Němci.Ve 20,05 hod., když se před kasárnami objevily americké tanky k fyzickému dokončení kapitulace. Nově vytvořené čsl. vojsko, oddíl Bernard, a četnictvo nastoupilo před kasárnami, kde americký velitel provedl přehlídku. Německá posádka dostala úkol připravit se k odevzdání zbraní a k odchodu do 21,00 hod. Američané odjeli na náměstí a ve 21.00 hod. je plné náměstí a přilehlé ulice vítaly za nepopsatelného jásotu. Po návratu do kasáren Američané zjistili, že Němci nejsou připraveni, nařídili připravit se k odchodu do 5 minut, jinak prý zahájí palbu. Němci se dali do pohybu a stihli to za 10 minut. Nechtěli původně skládat zbraně do českých rukou, nyní je odevzdali českým záložníkům. Jako doprovod byl určen oddíl českých vojínů, který odvedl téměř tisícovku zajatců přes Novou Hospodu do Strakonic.
Po odzbrojení německé posádky se americké tanky stáhly do prostoru „Na Kuchyňce“ a k Dobešicím. Vyslaný důstojník oznámil na radnici, že se tanky mají úplně stáhnout, objeví-li se ozbrojená jednotka, která by s nimi chtěla bojovat. Doporučil, aby se představitelé města v takovém případě raději stáhli do lesů. Noc tedy klidná nebyla. Ve 23 hod. převzali čeští a ruští partyzáni v síle 85 mužů, vedení poručíky Rudé armády Kiričenkem a Babuškinem, do správy vojenské objekty v Písku. Ruská jednotka byla přidělena ke strážnímu oddílu v Písku. Celou noc a další dny pokračoval přes město pohyb uprchlíků a vojáků do zajetí k Američanům.