Ale nejprve trocha historie. Tradice setkání táborských komunistů v tento výroční den byla položena hned v roce 1990 na Kozím hrádku. Tehdy se sešlo 19 z nich. Posléze toto Husovo pamětní místo začalo využívat město Sezimovo Ústí a oslavy se přesunuly na Pintovku. Tradice setkání táborských komunistů k uctění Husovy památky v tento významný den nejenže stále žije, ale jak se letos ukázalo, je o ni stále větší zájem.
Program oslav začal dopoledním seminářem, kde vystoupili s „husovskými tématy“ z historie i tématy k jeho odkazu pro současnost významní historici. PhDr. Miloslav Ransdorf, Csc. se ve svém vystoupení věnoval zejména historickým aspektům Husova učení, zatímco Doc. PhDr.Ota Lev, Csc. akcentoval především odkaz Husova učení pro současnost. Při semináři i v kuloárech pak odpovídali oba na dotazy přítomných.
Samotné oslavy začaly ve 14 hodin úvodním vystoupením předsedy ÚV KSČM Vojtěcha Filipa. Ten vyzdvihl Husa nejen jako církevního reformátora, ale zejména jako reformátora společenského. Dotkl se rovněž jeho významu pro českou a evropskou současnost a navázal aktuálními politickými problémy doma i ve světě. Poté vystoupili i někteří další hosté.
V pěkném počasí pokračovaly oslavy až do večera. Staly se nejen hezky stráveným dnem, ale také příležitostí k setkávání komunistů, výměnám názorů a zkušeností z nejrůznějších oblastí práce ZO i orgánů všech stupňů.
K tomu byl připraven i program pro děti, vystoupení šermířů ze skupiny ARGO, hudební doprovod a samozřejmě občerstvení včetně tradičního pečeného prasete. Velkému zájmu se těšily také stánky Levicových klubů žen ze Strakonic a Tábora, kde byly k mání nejrůznější výrobky a dobroty z jejich šikovných rukou.
Výročí Husovy tragické smrti si letos připomíná celý národ. Na rozdíl od KSČM, která měla na odkaz jeho osobnosti vždy konzistentní názor, změnil se kupodivu i celospolečenský tón. Husovo zpochybňování a zatracování v minulých letech některými našimi i západními kruhy již nemá evidentně takový odraz v názoru našich politiků i jiných veřejných činitelů, jak tomu bylo ještě v nedávné minulosti.
Svědčí o tom například slavnostní projevy na půdě Univerzity Karlovy předsedy vlády Sobotky, ministra zahraničí Zaorálka, či rektora Univerzity Karlovy Zimy. Jen církev stále zaujímá rezervované stanovisko. Výjimkou je ku podivu neočekávaný výrok kněze a politologa Halíka. Ten konstatoval, že kdyby Hus žil dnes, velmi dobře by si rozuměl s papežem Františkem.
Na závěr je třeba poděkovat všem organizátorům Pintovky 2015, zejména OV KSČM Tábor a předsedovi Ladislavu Šedivému, za výbornou organizační i finanční přípravu celostátní akce. Věřme, že podobných setkání bude v příštích letech více i v jiných okresech a krajích.