OV KSČM P Í S E K

sídlo kscm

OV KSČM Písek, Žižkova třída 23/198,39701 Písek

tel: 382215101, 383835721

předseda: Jiří Lejčar

email: ovpisek@kscm.cz

Vratimov

NAVRCHOLU.cz

Písek KSČMAktualityAktuality KSČM ( Písecko )

Ze života a činnosti KSČM ( Jihočeský kraj - Písecko )

Delegace KSČM si připomněla památný 10. květen 1945, kdy se do Písku probojovala Rudá armáda

. (10.5.2016)

Tento datum připomíná od roku 2015 nově postavený památník věnovaný setkání spojeneckých vojsk Rudé a americké armády v Písku u hřebčince. Občané Písku spolu s ostatními organizacemi, mezi kterými nechybí ani KSČM, si připomínají památný den položením věnců a květin. Bylo tomu tak i letos, kdy delegace píseckých komunistů v čele s Jiřím Lejčarem uctila památný den položením kytice karafiátů. Připomeňme si události, které předcházely. V tento den se Rudá a americká armáda setkaly v Písku u hřebčince. Již dopředu ve 13 hod. přišla zpráva, že je Rudá armáda již v Protivíně. V 15,30 byli vyzváni občané k uvítání Rudé armády, která brzy přijede na náměstí. Mládež, která nebyla ve službě a členové partyzánské skupiny vedené poručíky Rudé armády Babuškinem a Kiričenkem odešli vítat vojáky na okraj města. Bylo to čelo 104. gardové divize 9. gard. armády 2.UF, které zastavilo u hřebčince. Tam američané postavili jako zátaras kolmo přes silnici tank a nechtěli je pustit dál bez povolení svého velitelství ve Strakonicích. Po radiovém ověření a vysvětlení pokračovali rudoarmějci na Velké náměstí, kam dojeli v 17.30 hod.

            Rudoarmějci ve městě byli stejně srdečně vítáni, jako předtím Američané. Domácí pečivo, maso, pivo, krabice s cukrovím. Další nové jednotky divize generála Ivanova okamžitě začaly likvidovat zbytky nacistických hord. Velitelé měli také svoje požadavky, ale byli rozumní, a kde bylo třeba pomáhat, pomohli. 

Pro Revoluční národní výbor se vytvořily příznivé podmínky pro práci se kterým sovětští vojáci, na rozdíl od amerických, plně spolupracovali.

autor: Jk, foto: Jiří Lejčar
zdroj: vlastní
© KSČM 2003 - 2014. Všechna práva vyhrazena