OV KSČM P Í S E K

sídlo kscm

OV KSČM Písek, Žižkova třída 23/198,39701 Písek

tel: 382215101, 383835721

předseda: Jiří Lejčar

email: ovpisek@kscm.cz

Vratimov

NAVRCHOLU.cz

Písek KSČMHistorieK osvobození do 1945Na demarkační čáře Písek

Na demarkační čáře - Písek ( Mozaika událostí )

Na této stránce bedeme zveřejňovat denní události tak, jak jsme je zjistili z archivů, knihoven a rozhovorů s pamětníky.

Události 5. května 1945, sobota

(25.4.2010)

Ø  3. AA postoupila do Tachova, Domažlic a Klatov.

Ø  Rudá armáda na Moravě dosáhla Kroměříž a Ratiboř. Vrchní velení plánovalo tzv. Pražskou operaci za účasti vojsk 1., 2. A 4. UF; zahájena měla být 8.května.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

·            V Písku byl pochmurný den, občas deštivo. Pošta nebrala zásilky, vlaky nejezdily, nebyly noviny. Na ulicích se tvořily hloučky lidí ve svátečních šatech, lidé občas odešli domů poslechnout rozhlas a vraceli se. Československé vlajky v oknech již zůstaly.

·            Kluci z reálky“ ráno předali zbraně odzbrojené maďarské jednotky do kasáren vládního vojska, a byla vytvořena první vyzbrojená jednotka Bernard. Zbraně do kasáren převezli s ostražitostí rtn. Berka, rtm. Mixa a řidič Apeltauer. Bylo to 50 pušek, 4 samopaly, 45 pistolí, 4 pancéřové pěsti, 115 ručních granátů, 6000 ostrých nábojů do pušek a pistolí, 2 bedny trhavin.

·         Skupina z Odboje čsl. mládeže již ráno iniciativně zřídila u kasáren stanoviště s kulomety a pancéřovými pěstmi, aby v případě potřeby zabránili výjezdu německé posádky. Další hlídky mladých procházely městem, zajišťovaly sklady zbraní, potravin a léčiv.

·            Dopoledne bylo zahájeno jednání s velitelem německé posádky Kreuzem, za Čechy jednali z pověření RMNV mjr. Novák, mjr. četnictva Josef Stejskal, okresní hejtman Jan Hlaváček, policejní npor. Zdeněk Sedláček. Byly dohodnuty česko-německé hlídky k udržení pořádku. Velitel hejtman Kreuz neměl námitky proti projevům vlastenectví občanů, ale odmítl kapitulaci čs. důstojníkům s tím, že se vzdá jen americkému velení. Toleroval vyvěšené prapory i odstraňování německých nápisů a firem. Ty mizely rychle - jen u mlékaře Pavla, který se za okupace přihlásil k němec.státní příslušnosti byl naopak zamazán nápis český. Před polednem se objevily např. na rohu Občanské záložny vedle čs. vlajky i tři krásné mohutné vlajky spojenců. 

·             Ve 13 hodin se občané dozvěděli o povstání v Praze. To vyvolalo nárůst revoluční činnosti, občané na ulicích jásali.

·            Němečtí vojáci v serpentinách nad Ptáčkovnou začali zaujímat obranu, přijely i tanky a dělostřelectvo.

·            Na radnici se sešel RMNV aby převzal vedení městského úřadu. V čele byl odborný učitel Vojtěch Moravec. Dostavili se ale ještě představitelé druhého Národního výboru. Po krátkém vysvětlení uznali tito představitelé převahu stávajícího RMNV a nekomplikovali situaci, která nebyla vzhledem k množství Němců v Písku a okolí záviděníhodná.    

·             V 15.30 bylo v městském rozhlase oznámeno obnovení ČSR, v 16 hod se na radnici sešel RNV města Písku a na stožáru před radnicí byla vztyčena čs. státní vlajka. V 16.30 přečetl z balkonu radnice předseda RNV Vojtěch Moravec prohlášení. Vyzval občany k zachování klidu a pomoci RMNV hlavně v obtížném úkolu zajišťování zásobování (byl také autorem prohlášení spolu s prof. Miloslavem Jirdou).  

Zkrácená citace slavnostního Prohlášení:

Občané!

Po šesti letech tyranie vstupuje náš stát v nový život. Je to zásluhou Spojenců, především Rudé armády SSSR. Je to zásluha i vnitřního boje našeho národa: ve svém zdravém jádru nezlomen a neporušen, tvrdě a pevně odolával činným odporem nejstrašnějšímu teroru, snášel hrdinsky všechna nacistická běsnění, národní útlak, ožebračování, žalář, mučení, koncentrační tábory, popraviště. Nyní je konec germánského násilí, je konec politické, sociální, hospodářské a kulturní reakce. Všichni nastupujeme cestu práce pozitivní, tvrdé a cílevědomé. Dnešním dnem přejímá ve městě veškerou správní a výkonnou moc národní výbor."

             Na veřejných místech bylo prohlášení vyvěšeno pod heslem "V NOVÝ ŽIVOT!"

·              Začal pracovat RMNV ve složení: Vojtěch Moravec-předseda, Miloslav Jirda -I.místopředseda, Jan Hanuš - II.místopředseda a členové - Marie Machovcová, Antonín Mlsek, František Novotný, František Polanský st., Antonín Roh, Karel Řeřicha, Jan Škorpil, Tomáš Trávníček, plk.Poklop - vojenský referent. Na vývěsních tabulích byli občané vyzváni do práce, ke klidu a sebekázni.

·             Na výzvu RMNV nastoupili na přechodnou dobu čestnou službu četníci, kteří již byli ve výslužbě, a jim na pomoc také hasiči. K zajištění pořádkové služby ve městě byla využita v hojné míře i mládež.  Hlídky mladých procházely městem, zajistily vojenská skladiště zbraní, potravin a léčiv. Mládežnické spojky se rozjely po celém okrese, označeny rukávovými páskami. Byla vytvořena stálá Stráž čsl. mládeže, byla ozbrojená. Její oddíly nastoupily před reálkou, kde byly rozděleny služby. Mládežnická stráž mimo strážní a hlídkovou službu také odzbrojovala menší vojenské jednotky, účastnila se přestřelek na kraji města, prováděla zatýkání protektorátních Němců a českých zrádců a kolaborantů. Stala se ozbrojenou, pevně organizovanou složkou a oporou RMNV, jemuž prokazovala neocenitelné služby.

·            Nastal shon po ukrytých českých zrádcích, udavačích a kolaborantech. Došlo i na děvčata, která se za okupace veřejně a provokativně stýkala zásadně jen s německými vojáky - byly to však jen ojedinělé případy. Přiváděli je do budovy okresního soudu sami studenti a za trest je stříhali dohola. Až do večera stáli občané před radnicí a okresním soudem a sledovali svážení zrádců, kolaborantů a udavačů.

  •    V 16 hod. složila přísahu 1. rota z odbojové skupiny Bernard, složená ze 185 příslušníků 11. pěšího pluku, 4. hranič. praporu, vládních vojáků a dobrovolníků (4 rotmistři, 45 příslušníků bývalého vládního vojska a 135 záložníků). Jako její velitele Národní výbor vybral mjr. Jana Kovaříka a mjr. Vladimíra Frýpese.
  •    Plk. Poklop po 16. hod. jednal s hejtmanem Kreuzem a bylo dohodnuto stažení všech 800 vojáků německé posádky do kasáren - RMNV zaručil zachování pořádku a ochranu německých uprchlíků. V noci jednání pokračovalo a protáhlo se přes půlnoc.
  •    Ve 20hod. byla slavnostní ustavující schůze RONV v divadelní šatně Husova sboru. Svolal ji mjr. Ladislav Komorád, který byl pak jeho předsedou. RONV byl dotvořen a rozšířen na 25 členů. Do jeho vedení byli zvoleni: Ladislav Komorád- předseda, Václav Houska - I.místopředseda, Jaroslav Čehák - II.místopředseda

 

reálka

© KSČM 2003 - 2014. Všechna práva vyhrazena