OV KSČM Písek, Žižkova třída 23/198,39701 Písek
tel: 382215101, 383835721
předseda: Jiří Lejčar
email: ovpisek@kscm.cz
Stanovisko IVK ke dni 11. 5. 2016: Vraťme se k debatě o našem osvobození.
Letos nebylo kulaté výročí konce 2. světové války. Ubylo oficialit, které – svou podstatou a způsobem organizace – nemohou být úplně mimo realitu a navíc nedávají prostor extremistickým postojům. Proto se vytvořil prostor pro postoje svévolné a politicky účelové. Není možné na to nereagovat.
Čas rychle uplynul a opět se setkáváme s přáteli, kamarády a všemi návštěvníky při příležitosti tradičního 1. máje – Svátku práce. Setkání občanů tak uvedl a celým průběhem provázel Jiří Lejčar. Představil vzácného hosta Květu Šlahúnkovou - předsedkyni Republikové rady Levicového klubu žen, Stanislava Sedláčka - člena ÚV KSČM, krajského zastupitele a kandidáta do krajského zastupitelstva, dále Janu Kozákovou - místopředsedkyni Národní rady Klubu českého pohraničí. V průběhu společného setkání postupně přivítal další návštěvníky.
Kdo by o něm neslyšel, nebo se o něm neučil. Fotografie naznačují, kde asi seděl, díval se na jez řeky Otavy, psal a psal. S městem Písek jsou navždy spojována taková díla jako Stříbrný vítr, Měsíc nad řekou… narodil se před 139 lety, 19. ledna 1877. Vzpomeňme velkou kulturní osobnost Písku a našeho okresu.
Dne 11. listopadu 2015 se uskutečnila na Lesním hřbitově vzpomínková akce u příležitosti ukončení 1. sv. války a Dne veteránů. Celá řada hostů připomněla od řečnického pultu hrůzy válek a jejich oběti. Nejenom dospělí, ale i přítomní starší žáci píseckých základních škol tak mohli lépe poznat historii vlasti. Položením věnců a kytiček u pomníků padlých Rudoarmějců, bojovníků proti fašismu a památníku věnovaného bernartickým hrdinům společně s ostatními uctila také delegace OV KSČM pod vedením Jiřího Lejčara.
V souvislosti s pučem v Kyjevě, vyvolaným Spojenými státy a jejich lokaji v NATO, po kterém následovalo připojení Krymu, jehož obyvatelstvo se v celonárodním referendu vyslovilo ke sjednocení s Ruskem, a po první porážce v preventivní imperialistické válce proti Rusku, vedené pod krytím potlačení ruského obyvatelstva v Donbasu ukrajinskou armádou, rozpoutal světový a evropský imperialismus informační válku, jejímž hlavním principem je rusofobie.
Uplynulo 71 let od doby ( 29. srpna 1944 ), kdy Slovensko povstalo ve jménu svobody a demokracie. Srpnové dny roku 1944 si ve čtvrtek 27. srpna připomněli spolu s pamětníky a bojovníky ze Slovenského národního povstání účastníci slavnostního shromáždění.
27. leden patří vzpomínce velmi smutné a pro mnohé z nás velmi živé a děsivé. Je Mezinárodním dnem památky obětí holocaustu, kdy si téměř celý svět připomíná utrpení milionů nevinných židovských, ale i dalších obětí z řad etnických, náboženských či politických skupin v temné době holocaustu, kdy státní mašinerie nacistického Německa a jeho spojenců pronásledovala a hromadně vyvražďovala Židy a ostatní menšiny.
Je zajímavé, jak pohnuté osudy mnohdy mají tvůrčí lidé, hudební skladatele nevyjímaje. Tragické osudy měli i dva čeští skladatelé hudby, autor známé České mše vánoční Jakub Jan Ryba, nebo například skladatel chrámové hudby, »Božský« Josef Mysliveček. Posuďte sami. Celý článek zde?
28. 6. 1914 proběhl atentát v Sarajevu. Přesně na den sto let poté, 28. 6. 2014, ukrajinský prezident Petro Porošenko zrušil na nátlak pravicových fanatiků příměří a vyhlásil pokračování války.