OV KSČM P Í S E K

sídlo kscm

OV KSČM Písek, Žižkova třída 23/198,39701 Písek

tel: 382215101, 383835721

předseda: Jiří Lejčar

email: ovpisek@kscm.cz

Vratimov

NAVRCHOLU.cz

Písek KSČMAktualityAktuality ostatní

Postoje a činnost představitelů KSČM v centru a v kraji

Uplynulo 71 let od doby ( 29. srpna 1944 ) vypuknutí Slovenského národního povstání

Před GŠ (29.8.2015)

Uplynulo 71 let od doby ( 29. srpna 1944 ), kdy Slovensko povstalo ve jménu svobody a demokracie. Srpnové dny roku 1944 si ve čtvrtek 27. srpna připomněli spolu s pamětníky a bojovníky ze Slovenského národního povstání účastníci slavnostního shromáždění.



            To se konalo v hlavním sále Ministerstva obrany ČR a organizátorem byl Český svaz bojovníků za svobodu. Pozvání na shromáždění přijali místopředseda Senátu Parlamentu ČR Zdeněk Škromach, poslanec František Adámek, náměstek ministra obrany Jakub Landovský, zástupce náčelníka GŠ AČR – ředitel SOC MO brigádní generál Petr Mikulenka, přidělenci obrany Polska, Ruska a Ukrajiny i další významní hosté.

 

            Po minutě ticha za padlé i zemřelé hrdiny 2. světové války se slova ujal místopředseda Senátu Zdeněk Škromach, který se v projevu mimo jiného v souvislosti s průběhem Slovenského národního povstání ohradil proti interpretaci tzv. nepřipraveného povstání. Podotkl, že vystoupení Slováků proti fašismu bylo reakcí na kroky nacistického Německa, které chtělo tehdy v létě roku 1944 dát Slovensku tvrdou lekci. „Je nutno připomenout a pozorně vnímat, že Slovenské národní povstání se od samotného svého počátku deklarovalo jako záležitost česko-slovenské vzájemnosti, s jednoznačným cílem obnovit národnostně spravedlivou Československou republiku,“ uvedl ve svém vystoupení náměstek Jakub Landovský a k tomu dodal: „České a slovenské dějiny nejsou pouze dějinami nejistot, ústrků a ohrožení, jak se někdy můžeme dočíst, ale také dějinami hrdinství, odvahy a tvrdého zápasu.“

 

            Generál Petr Mikulenka zase hovořil o faktu, že zlu se bylo třeba postavit se zbraní v ruce a že povstání na Slovensku, které se řadí svým významem k odbojovým akcím po boku francouzského či jugoslávského hnutí odporu, zůstává historickou tradicí a inspirací pro současnou generaci dnešních vojáků.

 

            Přidělenec obrany z velvyslanectví Ruské federace v Praze plukovník Oleg Smirnov zase poukázal na fakt, že přátelství Čechů, Slováků a Rusů bylo v bojích 2. světové války zpečetěno prolitou krví a že miliony lidí určitě nezahynuly zbytečně. Podtrhl, že veteráni nezapomínají a jsou zárukou toho, že dějiny nebudou překrucovány.

 

autor: Miroslav Šindelář
zdroj: www.mocrarmy.cz
© KSČM 2003 - 2014. Všechna práva vyhrazena